Egyesületünkről
A Vértesszőlősi Aszúszemek Néptánc Egyesület
Vértesszőlős község Komárom-Esztergom Megyében, Tata és Tatabánya között a Gerecse lábánál, a tatai medencében fekszik. 1727-ben Eszterházy József vásárolja meg a tatai uradalmat, amelynek Szöllős is része volt. A földesúr az elnéptelenedett faluba Pozsony, Nyitra és Trencsén vármegyékből katolikus szlovák telepeseket költöztetett. A település idősebb lakói mai is őrzik szlovák szokásaikat, nyelvüket, hagyományaikat.
Ezen hagyományok őrzéséhez kapcsolódott a Vértesszőlősi Aszúszemek Néptánc Egyesület tevékenysége.
Az egyesület tagjai vértesszőlősi, táncolni szerető, a hagyományokat ápoló „aszúsan érett” felnőttek, akik jó hangulatú összejöveteleik alapján, a szabadidő tartalmas eltöltésének alternatívájaként kezdtünk közös táncolásba. Hetente egy alkalommal szervezett táncpróbáinkat a Közösségi Házban tartottuk, ahol Jakab András táncpedagógus irányításával kezdődött a közös munka.
Az alakuló csoportban senki nem rendelkezett néptáncos múlttal, így Andrásnak nem volt könnyű feladat, hogy kialakítsa azt a szokásrendet, elkezdje alapjainál felépíteni azt a tánctudást, amelyből aztán tovább lehetett lépni.
Nagyon hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nemcsak a mozgás utáni vágy, a tánc szeretete tart itt bennünket, de közös az értékrendünk, érdeklődési körünk.
Ezt követően, 2014-ben döntöttünk arról, hogy egyesületi formában működünk tovább.
Célul tűztük ki, hogy évente más tájegység, más táncával ismerkedünk meg, elsősorban önmagunk szórakoztatására, a heti rendszeres testmozgás biztosítására, de minden év végére elkészül 1-1 koreográfia, amelyet szívesen bemutatunk az érdeklődőknek, és felkérés esetén részt veszünk a település rendezvényein.
2018–től Gábor Klára vezetésével dolgoztunk tovább, majd 2020 őszétől Jocha István táncpedagógus vette át az Egyesület szakmai irányítását.
A kezdetektől törekszünk bekapcsolódni Vértesszőlős kulturális vérkeringésébe, kiemelt hangsúlyt fektetve a hagyományok ápolására. Szívesen veszünk részt – és kezdeményezünk is – a népi hagyományok felelevenítésére, elevenen tartására törekvő rendezvényeket. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a magyar-szlovák kapcsolatok ápolására is fokozott hangsúlyt fektessünk, településünk nemzetiségi jellegét erősítve. Minden rendezvényen, melyet a község apraja-nagyja nagy létszámban látogat, mi is ott vagyunk, feladatot vállalunk. Törekszünk arra, hogy ne csak nézzenek bennünket, hanem velünk együtt táncra is perdüljenek.
A környező települések hasonló érdeklődési körű csoportjaival baráti kapcsolatot sikerült kialakítaniuk, így az elmúlt években a település határain kívülre is több meghívást kaptunk. Néhány alkalommal járunk már Udvardon, a községünk szlovák testvértelepülésén, de felléptünk Tatán, Nagyigmándon,
Az egyesületünk a próbákon, fellépéseken kívül számtalan programot szervez a tagság számára, amely tovább segíti az összekovácsolást. Az éves ünnepkörhöz kötődő rendezvényeink mellett kirándulások, utazások, szakmai programokon való részvételek, az utóbbi évek tánctáborai teszik sokszínűvé, élménygazdaggá mindennapjainkat.
Többször is sikeresen pályáztunk a Csoóri Sándor Alap, a Nemzeti Együttműködési Alap és Vértesszőlős Önkormányzata által kiírt pályázatokra.
Az országos és helyi pályázatokon nyert támogatások jelentős mértékben járultak hozzá viselettárunk kialakításához, amelyek hangsúlyt adnak a tanult koreográfiáknak, és egyben kiemelik az adott közösséghez való tartozásunkat.
Az előző évek pályázati forrásai különböző programok megvalósulását segítették elő, a melyek között a szakmai programok, tánctáborok a tagságot, míg a táncházak szélesebb közönséget megmozgatását biztosították, de nagy segítséget jelentettek a szakképzett koreográfussal, néptánc pedagógussal való együttműködésben.
Szakmai vezetőnk:
Egyesületünk tagjai